Bavorský les je pohoří v německé spolkové zemi Bavorsko, které zahrnuje celou bavorskou část Šumavy, se kterou tvoří geograficky jeden celek. Rozkládá se podél českých hranic.

Název vznikl sice již v 19. století, ale k jeho hlavnímu rozšíření došlo až po druhé světové válce.

Nejvyšší horou Bavorského lesa je Großer Arber („Velký Javor“, 1456 m). Největší řekou je Regen, který se vlévá do Dunaje ve městě Řezno.

Část Bavorského lesa je vyhlášena za Národní park Bavorský les (Nationalpark Bayerischer Wald) s rozlohou 240 km². Založen byl v roce 1970 a byl to první národní park v Německu.

Bavorský les jako výletní místo

Jednou z mnoha atrakcí právě pro děti je prostranství s volným pohybem zvířat a s turistickými stezkami. Vedou prapůvodním lesním porostem k rozlehle uspořádaným neoploceným ohradám a voliérám. V nich pobývají vlci, medvědi, rysové, sovy a mnoho jiných zvířat.

Národní park Bavorský les (něm. Nationalpark Bayerischer Wald) dohromady s Národním parkem Šumava tvoří jeden z největších přes-hraničních národních parků Střední Evropy. Bavorský les oficiálně vznikl roku 1970 a má rozlohu 24 250 ha. Leží na východě Bavorska v a sídlem jeho správy je město Grafenau.

Parkem vede zhruba 300 km dobře značených turistických stezek. Také cykloturisté si zde přijdou na své. Více jak 200 km značených cyklostezek jistě potěší, navíc jsou napojené na Národní park Šumava na celkem třech hraničních přechodech.

V zimě si tu vychutnáte i další aktivity. Běžkaři i sáňkaři amatéři mají možnost projet si nabízené trasy, taktéž na sněžnicích jsou přístupné značené trasy. I v zimě však můžete využít turistické stezky v oblastech zvířecích výběhů.

Zbytku parku je lepší, vzhledem k nutnosti pravidelné regenerace zdejší fauny i flóry, dopřát klid. Možná i díky dodržování této zásady, se v průběhu roku 2015 podařilo potvrdit výskyt kočky divoké evropské, tvora vedeného v Německu na seznamu ohrožených druhů.