Lyžařský areál Zadov – špičkově vybavený ski areál vhodný jak pro rodiny s dětmi, tak pro náročnější lyžaře.

Lyžařský areál Zadov – Churáňov

https://www.lazadov.cz

Celkem 7 sjezdovek na Zadově a Churáňově, většinou lehké až střední obtížnost.
Celková délka 4,5 km, přepravní kapacita 8 dopravních zařízení  (2 lanové dráhy, 5 lyžařských vleků, dětský koberec) je 6563 os./hod.

Sjezdovky se 2x denně upravují, všechny sjezdovky v areálu Kobyla, areálu U Horejšů  a dolní polovina sjezdovky u Lanové dráhy Zadov-Churáňov jsou uměle zasněžovány!

Provoz dopravních zařízení je denně od 8.30 do 16 hodin a večerní lyžování (KOBYLA)  je denně mimo pondělí od 18 do 21 hodin (Areál U Horejšů denně včetně pondělí). Areál Kobyla a areál U Horejšů jsou osvětleny a sjezdovky jsou pro večerní lyžování vždy čerstvě upraveny.
V areálu je 5 klasických restaurací a dalších 6 zařízení s možností rychlého občerstvení s otevírací dobou dle provozu areálu.

Zadov-Churáňov je jedno z nejznámějších center běžeckého lyžování v České republice. Běžecký stadion a přilehlé závodní tratě 1-10 km, které hostily Světový pohár v běhu na lyžích již v roce 1983 (viz mapka), jsou i dnes místem konání mnoha významných závodů – ročně cca 20 sportovních akcí, a byly též známy jako druhý domov naší běžecké jedničky Kateřiny Neumannové.

Pravidelně a kvalitně udržované turistické trasy v celkové délce více než 60 km s návazností na upravované trasy po celé Šumavě (viz mapka). Vzdálenost některých známých míst – Horská Kvilda – 6 km, Kvilda – 10 km, Prameny Vltavy – 16 km, Knížecí Pláně – 18 km, Březník – 20 km, Modrava – 15 km, Nové Hutě – 5 km.

Nové Hutě

LYŽAŘSKÝ AREÁL NOVÉ HUTĚ – Zde můžete využít 4 naše lyžařské vleky Tatrapoma, DLOUHÝ – s 1 km dlouhou sjezdovkou a největší přepravní kapacitou 900 os./hod.,
Vlek ŠKOLNÍ – délka 420 m – ideální pro výuku, vlek PŘIBLIŽOVÁK – 200 m sloužící primárně jako dopravní mezi areálem a parkovištěm, DĚTSKÝ – malý provazový vlek o délce 100 m.
Celková přepravní kapacita Nových hutí je více než 3000 osob za hodinu. Celková délka sjezdovek je 2,5 km.

Přímo u vleku Tatrapoma je v budově rychlé občerstvení s otevírací dobou dle provozu vleků a sociální zařízení. Lyžování je zde obzvlášť vhodné pro začínající lyžaře, rodiny s dětmi nebo lyžařské kurzy.

Lyžařský areál Zadov – nejznámější trasy:

Běžecká trať
Délka
1
Zadov – Zlatá Studna
3 km
2
Zlatá Studna – Danielova cesta – Horská Kvilda
4 km
3
Zlatá Studna – V sedle Přilby
3 km
4
V sedle Přilby – Přilba – U Starých Hutí – Pláně
7 km
5
Zadov – Pláně
3 km
6
Pláně – Nové Hutě
3 km
7
Zadov – Roviny – Popelná – Německý most – U matesa – Malý most – Zadov
10 km
8
U žebříku – U Matesa – Zlatá Studna
3 km
9
Malý most – U Matesa – U tří jedlí
2 km
10
Zlatá Studna – U tří jedlí – Zhúří – Horská Kvilda
9 km
11
Horská Kvilda – Filipova Huť
5 km
12
Churáňovský okruh
2 km
13
Závodní tratě
1-5 km
14
Horská Kvilda – Kvilda
5 km
Lyžařský stadion Churáňov – východiště běžeckých a turistických tras

Ideální umístění na nejvyšším bodě Zadovska, v těsném sousedství Churáňovského vrchu (1115 m n. m.) a meteorologické stanice Churáňov, a tím i vzhledem k okolí výborné sněhové podmínky, předurčuje tento stadion k pořádání lyžařských běžeckých závodů. Stadion ale neosiří ani v letní sezóně, kdy se zde pořádají také závody na horských kolech a v bězích.