Tipy na výlety Šumava – tato oblast je populární díky nekonečným možnostem zábavy, sportu a zajímavostí. Krom letních a zimních sportů můžete navštívit řadu turistických zajímavostí a podnikat výlety vhodné pro celou rodinu.
Tipy na výlety
Keltské hradiště Obří hrad
Obří hrad nedaleko Popelné u Nicova je nejvýše položeným keltským hradištěm.Trasa začíná v Popelné, vede na Obří vrch, kde je možné zhlédnout zbytky valů původního hradiště. Návštěvníka rovněž potěší výhledy do údolí Losenického potoka.
Přemyslovské hradiště archeopark Netolice
Na magickém místě akropole bývalého přemyslovského hradiště na vrchu sv. Ján, přímo v městské památkové zóně v Netolicích, vznikal postupně od roku 2004 archeologický park.
Tipy na výlety – Hrady a zámky
Chodský hrad – Původně gotický hrad byl postaven v 60. l. 13. stol. Přemyslem Otakarem II. Po požáru r. 1592 ponechán chátrání. V l. 1726-27 přestavěn na solnici. Později sídlem městského úřadu, školy, knihovny a od r. 1931 muzea, které postupně zabralo celou budovu. Rekonstrukce v l. 1992-1998.
Klenová – Hrad a zámek Klenová se nachází na stejnojmenném kopci 13 km západně od města Klatovy, v Plzeňském kraji, asi 2 kilometry od Janovic nad Úhlavou. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.
Kašperk. Kašperk je hrad v Šumavském podhůří poblíž města Kašperské Hory v okrese Klatovy. Nachází se zhruba 2,5 km severovýchodně od Kašperských Hor v katastru jejich místní části Žlíbek. Je chráněn jako kulturní památka.
Rabí – Do malebné pošumavské krajiny je zasazen rozsáhlý hradní areál. V něm se od pozdního středověku snoubily obytné a reprezentační prostory s důmyslným obranným systémem.
Rabskou dominantou je mohutná obytná věž (donjon), z níž lze shlédnout na celý Prácheňský kraj, a mnohá překvapení skrývají hluboká sklepení.
Rožmberk – Málo jest v Čechách hradů, kteří se Rožmberku krásnou svou polohou a starověkým rázem svým vyrovnají, jest tato kolébka rodu mocného, který po králi první v zemi místo míval, pravým obrazem staročeského mohutného hradu.
Velhartice – Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století, jako rodové sídlo pánů z Budětic. Za jedny z nejvýznamnějších majitelů, Buška staršího a Buška mladšího z Velhartic se hrad dočkal největšího rozkvětu. V 15. století Menhart z Hradce, nejvyšší purkrabí Království českého a odpůrce Jiřího z Poděbrad, ukryl na Velharticích korunovační klenoty. V 17. století získává panství císařský generál Martin de Hoeff-Huerta, který nechává na horním nádvoří postavit nový, pozdně renesanční, palác. Za období jeho vlády také velice tvrdě probíhá rekatolizace zdejšího kraje. Posledním majitelem ze šlechtického stavu byl na Velharticích, v období II. světové války, Josef Windischgrätz. Od roku 1945 je objekt ve správě státu.
Český Krumlov
Horšovský Týn
Švihov
Kratochvíle
Trhanov
Ostatní
Katakomby Klatovy
Menhiry – Čertův Kámen
Rozhledny a věže: Boubínská rozhledna, Černá věž, Klostermannova rozhledna