Výlet na Ostrý – hora a zároveň dvojvrch, složený z velkého a malého kopce. Malý Ostrý leží v Čechách a Velký Ostrý v Německu. Ostrý je považován za nejhezčí vrch v celé Šumavě díky nádhernému výhledu.

Výlet na Ostrý – tipy

Nejlepší výchozí bod je z obce Hamry na Šumavě. Hned u rozcestníku turistických cest se můžete ubytovat v našem komfortním hotelu Kollerhof, který je postaven v alpském stylu a nabídne vám příjemné pohodlí před cestou i po ní. K dispozici je restaurace, kde si můžete vychutnat i místní zvěřinu.

Vrch Ostrý

Když se dostanete až nahoru, dostane se vám odměna ve formě nádherného panoramatického výhledu. Uvidíte všechny strany Šumavy, i proslulé Černé jezero. Malý Ostrý a Velký Ostrý jsou spojeny sedlem s tajuplným názvem Vlčí propast.

Toto místo zaujalo i proslulého hudebního skladatele, který sem umístil děj opery Čarostřelec.

Cesta na horu Ostrý je dobrodružná sama o sobě. Dostanete se sem jenom díky ocelovému lanu.

A proč zrovna název Ostrý? V délce více než 100 m tvoří vrcholovou partii velmi ostrý skalnatý hřeben ze strmě skloněných svorových břitů, protkaných velice pevnými křemennými žilami.

Svou siluetou při pohledu z českých svahů Šumavy a z Chodska si Velký a Malý Ostrý vysloužily přezdívku „Prsa Matky boží“

Na vrcholu Ostrého stával hrad, který tak byl nejvýše položeným českým hradem. Byl to strážní hrádek s rozměry cca 30 × 30 metrů. Podle archeologických nálezů byl zřejmě postaven na konci 13. století. Hraniční mapy z 16. století ho zakreslují jako výraznou zříceninu a starší popisy zde ještě zaznamenávají zbytky zdiva. V současnosti jsou jediným pozůstatkem bývalého hradu náznaky příkopu na vrcholovém skalním hřbetu.